عملکرد و عوارض لیزر کیوسوئیچ چیست؟

عوارض دستگاه کیوسوییچ چیست؟

دستگاه لیزر کیوسوییچ، یکی از جدیدترین دستگاه‌ها است که امروزه مورد استفاده وسیع قرار می‌گیرد. این دستگاه در واقع نوعی لیزر است و بیش از یک دهه است که مورد استفاده قرار گرفته است. در چند سال اخیر، عوارض دستگاه کیوسوییچ مورد توجه قرار گرفته است. از آنجایی که پوست بدن، خارجی‌ترین قسمت بدن و حساس‌ترین قسمت بدن است، باید به آن اهمیت فراوان بدهید. مثلا برخی افراد از ضد آفتاب برای محافظت از پوست استفاده می‌کنند.

اما در صورتی که غفلت کردید و از پوست محافظتی که باید را انجام ندادید و دچار مشکل پوستی شدید، دستگاه لیزر کیوسوییچ می‌تواند کمک حال شما باشد. در ادامه با کاربرد این دستگاه آشنا می‌شوید.

کاربرد و عوارض دستگاه کیوسوییچ

دستگاه کیوسوییچ، کاربرد‌های متنوعی دارد. از این رو مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته است. البته در کنار تمامی ‌این کاربرد‌ها، عوارض دستگاه کیوسوییچ را نیز مدنظر داشته باشید.

کاربرد و عوارض دستگاه کیوسوییچ

از بین بردن لک با دستگاه لیزر کیوسوییچ

با بالا رفتن سن، قرار گرفتن در مقابل آفتاب برای مدت طولانی، وارد شدن به سن بلوغ و جوش زدن، داشتن تغذیه نامناسب، مصرف برخی داروها، زایمان، آکنه، تغییرات هورمونی، عوامل ذاتی، سن و سال، التهاب، دستکاری در جوش و … پوست دارای انواع لک می‌شود.

در واقع اختلافی جزئی که در رنگدانه‌های پوست به وجود می‌آید، یعنی افزایش رنگدانه‌های تیره، موجب بروز لک می‌شود. از بین بردن این لک‌ها (لک‌های قهوه ای، لک‌های پوستی، لک‌های جای جوش، لک التهابی و لک‌های ناشی از پرتو خورشید) یکی از معضل‌هایی است که افراد مدام با آن درگیرند.

اگر در اینترنت به دنبال راهی برای برطرف کردن آن‌ها باشید، حتما با کرم‌های گوناگون مواجه می‌شوید‌. اما این کرم‌ها به صورت موقت تاثیرگذار هستند و نمی‌توانند پاسخگوی نیاز شما باشند. از این رو بهتر است به دنبال راه حل دیگری باشید که این راه حل، دستگاه کیوسوییچ است.

لیزر کیوسوییچ یک روش کم عارضه و سریع برای از بین بردن این لک‌ها است که بدون بی هوشی و عمل جراحی صورت می‌گیرد و به بافت‌های پوستی آسیبی نمی‌زند. البته عوارض دستگاه کیوسوییچ را نادیده نگیرید.

از بین بردن ملاسما با دستگاه لیزر کیوسوییچ

ملاسما یک بیماری پوستی شایع است که باعث ایجاد لکه‌های قهوه ای روشن، قهوه ای تیره و یا خاکستری – آبی بر روی پوست می‌شود. این لکه‌ها به صورت لکه‌های کک و مک و با لکه‌های مسطح ایجاد می‌شوند. ملاسما بیشتر قسمت‌هایی از صورت مثل گونه‌ها، پشت لب، پیشانی و همچنین ساعد دست را در بر می‌گیرد. ملاسما با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، تغییرات هورمونی چون بارداری، برخی از محصولات مراقبت پوستی و قرص‌های ضد بارداری بیشتر می‌شود. یک روش موثر و دائمی‌برای از بین بردن ملاسما، دستگاه لیزر کیوسوییچ است.

از بین بردن آکنه و جای آکنه با دستگاه لیزر کیوسوییچ

جوش‌ها در اثر التهاب ایجاد می‌شوند. منظور از التهاب، قرمزی و درد است. پوست توسط التهاب تحریک شده و رنگدانه تولید می‌کند. رنگدانه‌ها نیز باعث ایجاد آکنه روی پوست می‌شوند. در صورتی که آکنه سریعا درمان نشود، در اثر دستکاری و عوامل مختلف دچار زخم می‌شود.

زخم نیز به مرور زمان از خود رد پایی می‌گذارد که به صورت لکه در پوست در می‌آید. آکنه و جای آکنه به طور موثر با دستگاه لیزر کیوسوییچ از بین می‌رود.

از بین بردن جوش با دستگاه لیزر کیوسوییچ

عامل ایجاد جوش، باکتری و چربی است. پرتو انرژی لیزر، باکتری را از بین می‌برد. در عین حال غده‌های چربی موجود در پوست را نیز کوچک می‌کند و به کنترل چربی پوست کمک می‌کند.

از بین بردن جوش با دستگاه لیزر کیوسوییچ

پاک‌کردن خالکوبی با دستگاه لیزر کیوسوییچ

تمام خالکوبی‌های تیره و روشن با این دستگاه امکان حذف شدن دارند. روش‌های دیگری که برای حذف خالکوبی استفاده می‌شوند، زخم‌های عمیقی را ایجاد می‌کنند و برخی نیز با بیهوشی همراه هستند.

جوهر‌های خالکوبی، رنگدانه‌های خارجی هستند که مثل رنگ طبیعی پوست وارد بدن می‌شوند. از دستگاه کیوسوییچ، پرتو‌هایی به خالکوبی منتشر می‌شود. ذرات جوهر انرژی پرتو را جذب می‌کنند. این جذب کردن باعث می‌شود که ذرات جوهر شکسته شوند‌.

پس از گذشت مدتی از عمل لیزر، ذرات جوهر شکسته درون سیستم ایمنی بدن از یاد می‌رود و خالکوبی کم کم محو می‌شود. هر چقدر تعداد دفعات درمان بیشتر باشد، جوهر بیشتری خورد می‌شود و خالکوبی به طور کامل پاک می‌شود.

پاک کردن تاتو با دستگاه لیزر کیوسوییچ

علاوه بر خالکوبی، انواع تاتو نیز با این روش قابل پاک شدن هستند. فرقی ندارد تاتو در کدام قسمت بدن باشد، به راحتی با روش لیزر کیوسوییچ قابل پاک شدن است. در واقع دستگاه لیزر کیوسوییچ ایده آل ترین روش برای رفع تاتو است.

امواج قوی نوری این دستگاه در کسر بسیار کوچکی از ثانیه وارد پوست شده و رنگدانه‌های تاتو را هدف قرار می‌دهند. پس از اینکه قطعات رنگدانه ای تاتو قطعه قطعه شد، ماکروفاژهای پوستی آن‌ها را هدف قرار می‌دهند.

عوامل تاثیرگذار لیزر بر تاتو

عوامل زیادی در تاثیر لیزر بر تاتو وجود دارند. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. وجود رنگ‌هایی غیر از سیاه و قرمز
 2. جنس پوست
 3. سطح لیزر بیش از سی سانتی‌متر مربع
 4. ناحیه تاتو
 5. وجود تاتو روی ساق پا و یا پا
 6. مقدار و نوع جوهر و تکنیک انجام تاتو
 7. گذشت کمتر از یک سال از انجام تاتو
 8. سیاه شدن تاتو پس از لیزر که تاثیر منفی در پاک شدن تاتو دارد
 9. فواصل درمانی کمتر از شش تا هشت هفته
پاک کردن تاتو با دستگاه لیزر کیوسوییچ
از بین بردن خال‌های مادر زادی، کک و مک صورت و پوست بدن

خال‌های مادرزادی و کک و مک، همیشه یکی از عوامل نارضایتی افراد هستند. برای از بین بردن این خال‌ها و کک و مک‌ها، شاید روش‌ها دیگری هم وجود داشته باشد، اما بهترین روش قرار گرفتن در مقابل دستگاه لیزر کیوسوییچ است. بسیاری از افراد نگران عوارض دستگاه کیوسوییچ هستند، این در حالی است که عوارض دستگاه لیزر کیوسوییچ نسبت به سایر روش‌ها بسیار کمتر است.

عملکرد دستگاه لیزر کیوسوییچ

قبل از درمان با این دستگاه لیزر، باید از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید اجتناب کنید. دستگاه کیوسوییچ، یک روش درمانی منحصر به فرد است که با پرتاب لیزر به ناحیه مشخص شده، فعالیت خود را انجام می‌دهد.

پرتاب لیزر باعث می‌شود ذرات آن ناحیه منفجر شود و به ذرات ریزتری تبدیل شود. سپس ذرات ریز باقی مانده توسط سلول‌های ماکروفاژ (Macrophage) که سلول‌هایی با قدرت بیگانه‌خواری هستند، خورده می‌شود.

دستگاه لیزر کیوسوییچ ذرات را همراه با این سلول‌ها به درون خود کشیده و توسط آنزیم‌های لیزوزومی ‌از بین می‌برد. پس از درمان، منطقه تحت درمان دچار کبودی خفیف و تورم خفیف می‌شود، اما نهایتاً یک هفته بعد، رنگدانه‌های پوست به طور کامل از بین رفته و کبودی و تورم خوب می‌شود.

عملکرد دستگاه لیزر کیوسوییچ

مزیت دستگاه لیزر کیوسوییچ در برابر عوارض دستگاه کیوسوییچ

یکی از مزیت‌های اصلی این دستگاه این است که در تمام نقاط بدن و صورت درمان را انجام می‌دهد.

 • از بین بردن لک‌های صورت مثل: لک‌های قهوه ای، لک‌های پوستی، لک‌های جای جوش، لک التهابی و لک‌های ناشی از پرتو خورشید
 • درمان و رفع ملاسما
 • از بین بردن کک و مک
 • از بین بردن جوش
 • پاک کردن خالکوبی
 • پاک کردن تاتو
 • از بین بردن خال‌های مادرزادی
 • از بین بردن قارچ ناخن
 • کم خطر بودن
 • پاک کردن جای زخم آکنه و آکنه
 • یکدست سازی پوست
 • جوانسازی پوست

افراد مناسب جهت انجام لیزر کیوسوئیچ

با توجه به اینکه عوارض دستگاه کیوسوییچ ثابت شده است، اما مزیت‌های فراوانی نیز دارد و می‌تواند برای دسته ای افراد بسیار مفید واقع شود. اما آن دسته از افرادی که با قرارگیری در مقابل این دستگاه، عوارض دستگاه لیزر کیوسوییچ را به جان می‌خرند، عبارتند از:

 • زنان باردار
 • افرادی با سابقه بیماری لوکودرما
 • وجود کهیر در بدن
 • بیمارانی که در شش ماه گذشته داروی اکوتان مصرف کرده باشند
 • افرادی که سابقه ابتلا به تاول تبخالی یا ویروس تبخال را دارند (ابتدا باید این مشکل را درمان کنند و سپس از دستگاه لیزر کیوسوییچ استفاده کنند تا عوارض دستگاه کیوسوییچ شامل آن‌ها نشود.)
 • معمولا این روش برای افرادی که پوست بسیار تیره دارند نیز توصیه نمی‌شود.

به طور کلی اگر از سلامت عمومی‌کامل برخوردار هستید، این روش می‌تواند پاسخگوی شما باشد.

عوارض دستگاه کیوسوییچ

عوارض دستگاه کیوسوییچ نسبت به سایر روش‌های مشابه بسیار کمتر است. اما  استاندارد بودن دستگاه و تبحر پزشک، عامل اصلی برای کاهش عوارض دستگاه لیزر کیوسوییچ است.

 • بعد از درمان امکان دارد لک‌های قهوه ای و قرمز،کبودی، التهاب و سوزش در آن ناحیه ایجاد شود. اما این موضوع کاملا طبیعی است، زیرا پوست آن قسمت بعد از مدتی پوسته پوسته شده و از بین می‌رود. در نتیجه پوست جدید، صاف و روشن جایگزین خواهد شد.
 • زخم و عفونت از عوارض دستگاه لیزر کیوسوییچ هستند که در صورت مشاهده، سریعا باید به پزشک خود مراجعه کنید.
 • یکی از شایع ترین،‌ هایپرپیگمنتاسیون است. در این عارضه، لیزر باعث تجمع رنگدانه‌ها در ناحیه تحت درمان می‌شود. در نتیجه آن قسمت پوست، تیره رنگ می‌شود. این عارضه کاملا موقتی است و پس از چند روز از بین می‌رود.
 • یکی از عوارض دستگاه لیزر کیوسوییچ که برعکس مورد قبلی است،‌ هایپوپیگمنتاسیون می‌باشد. البته این عارضه بسیار نادر است و به دلیل بی دقتی پزشک ایجاد می‌شود. در این عارضه، ناحیه تحت درمان رنگدانه‌های کمی‌خواهد داشت و آن ناحیه کمرنگ تر از سایر قسمت‌های پوست می‌شود. برای درمان این عارضه، زمان زیادی نیاز است.
 • ایجاد اسکار از دیگر عوارض دستگاه کیوسوییچ است. در صورتی که اسکار دچار عفونت و یا درد شد،به پزشک مراجعه کنید. در غیر این صورت به خودی خود از بین می‌رود.
 • پس از انجام لیزر کیوسوییچ، باید مرتبا از ضد آفتاب استفاده کنید. در غیر این صورت امکان دارد لک و کک و مک به صورت باز گردد.
عوارض دستگاه کیوسوییچ

آیا تکنیک لیزر کیوسوئیچ درد دارد؟

یکی از رایج ترین سوالات مراجعه کنندگان لیزر کیوسوییچ، این است که آیا این تکنیک درد دارد؟ درد در واقع نوعی عارضه محسوب می‌شود و درد از عوارض دستگاه لیزر کیوسوییچ نیست!

این لیزر فقط باعث ایجاد کمی ‌سوزش در ناحیه تحت درمان می‌شود. حتی نیاز به بی حسی در حین درمان وجود ندارد. اما اگر پوست شما حساس است، می‌توانید 30 دقیقه قبل از لیزر، از کرم بی حس کننده استفاده کنید.

هزینه درمان با دستگاه کیوسوییچ

روش‌های درمانی زیادی برای از بین بردن لک‌های پوستی، کک و مک‌ها، خالکوبی، تاتو، خال‌های مادرزادی، آکنه، ملاسما، قارچ ناخن و جوش وجود دارد. برای مثال به ترتیب میکرودرم ابریژن، لیزر Erbium YAG و ….اما هیچ کدام ماندگار نیستند و اگر بخواهید به ترمیم و تمدید آن بپردازید، مسلما هزینه هنگفتی باید بدهید. از سوی دیگر عوارض این روش‌ها بسیار زیاد است. 

لیزر کیوسوییچ، یک روش بسیار مناسب برای تمام بیماری‌ها و مشکلات ذکر شده است که هزینه تقریبا بالایی را در بر می‌گیرد اما به میزان هزینه ای که داده اید، درمان سریع و آسان انجام شده و ماندگار است. با توجه به اینکه عوارض دستگاه کیوسوییچ بسیار کمتر از عوارض سایر روش‌های درمانی است اما هزینه در کلینیک‌های متفاوت، معمولا مختلف است و به تجهیزات و تبحر دکتر نیز بستگی دارد.

هزینه درمان با دستگاه کیوسوییچ

نتیجه گیری

بسیاری از افراد به دنبال یک روش مطمئن برای از بین بردن کک و مک، خال‌های مادرزادی و لک‌های پوستی خود، پاک کردن تاتو، آکنه، جای آکنه و خالکوبی، رفع و درمان ملاسما و قارچ ناخن هستند. در واقع هدف این افراد یکدست سازی و جوان سازی پوست است که به روش‌های زیادی می‌تواند انجام شود.

اما یک روش رایج برای این کار، درمان از طریق دستگاه کیوسوییچ است. چرا که عوارض دستگاه کیوسوییچ نسبت به سایر روش‌های درمانی بسیار کمتر است. به طور کلی یک روش درمانی کم‌خطر محسوب می‌شود.

5/5 - (5 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره سریع